УРАН - "ЛЕЖЕБОКА"

Як і у інших планет-гігантів, в атмосфері Урану виявлені вихори, струменеві течії, плями, але їх значно менше чим в інших. Синій колір Урану є результатом поглинання червоного світла метаном у верхній частині атмосфери. Ймовірно, існують хмари інших кольорів, але вони ховаються від спостерігачів перекриваючим шаром метану. Атмосфера Урану (але не Уран в цілому, який сформувався з первинних твердих  тіл і різних вуглеводневих  льодів) складається приблизно з 83% водню, 15% гелію і 2% метану. Зареєстровано свічення атмосфери Урану в ультрафіолетової області спектру, що тягнеться на 50000 км. від планети і фотохімічний зміг біля освітленого сонцем полюса.

 

Циркуляція атмосфери відбувається у високих широтах з більшою швидкістю, чим в екватора. Вітри в середніх широтах на Урані переміщають хмари в тих же напрямах, що і на Землі. Ці вітри дмуть з швидкістю  від 40-а до 160-ти метрів в секунду.

 

Подібно до інших газових планет, Уран має кільця. Кільцева система була виявлена в 1977-м року під час покриття Ураном зірки. Спостерігалося, що зірка 5 разів ослабляла на короткий проміжок часу свій блиск перед покриттям і після нього, що і навело на думку про кільця.  Подальші спостереження із Землі показали, що дійсно є дев'ять  кілець. Якщо перебирати їх, віддаляючись від планети, вони названі 6, 5, 4, Альфа, Бета, Ета, Гамма, Дельта і Епсилон. Вояждер-2 виявили декілька додаткових кілець, і також показали, що дев'ять основних кілець занурено в дрібний  пил. Подібно до кілець Юпітера, вони дуже неяскраві, але, як і кільця Сатурну, кільця Урану містить багато досить великих часток, розміри їх вагаються від 10 метрів в діаметрі до дрібного пилу. Прилади Вояджер-2 вказували на наявність багатьох вузьких кілець (або, можливо, неповних кілець або кільцевих дуг) близько 50 метрів шириною.

 

Спостереження показали, що кільця Урану помітно відрізняються від родинних їм систем Юпітера і Сатурну. Неповні кільця з різним показникам прозорості по довжині кожного з кілець  сформувалися, схоже, пізніше, ніж сам Уран, можливо, після розриву декількох супутників приливними силами. Окремі частки в кільцях виявляли  низьку відбивну здатність.  Наприклад, найяскравіше  кільце, Епсилон,  сірого  кольору. Ключем до розгадки  структури кілець Урану може бути і відкриття того, що два невеликі супутники - Корделія і Офелія - знаходяться усередині кільця Епсилон. Це пояснює нерівномірний розподіл часток в кільці: супутники утримують речовину довкола себе. Так, використовуючи цю теорію, передбачено, що в цьому кільці можна відшукати ще 16 супутників.

 

У більшості планет вісь обертання майже перпендикулярна площині  екліптики, але вісь Урану майже паралельна цій площині. Причини "лежачого" звернення Урану точно невідомі. Зате насправді існує суперечка:  який з полюсів Урану - північний. Розмова ця зовсім не подібна до суперечки про палицю з двома кінцями і двома початками. То, як же насправді склалася така ситуація з обертанням Урану, дуже багато що означає в теорії виникнення всієї Сонячної системи. Майже всі гіпотези мають на увазі обертання планет в один бік. Якщо Уран утворився, лежачи на боці, то це сильно не зістикується з припущеннями про походження нашої планетної системи. Правда, зараз все більше вважають, що таке положення Урану - результат зіткнення з великим небесним тілом, можливо крупним астероїдом, на ранніх стадіях формування планети. Подібна ж проблема зв'язана і з Венерою, яка хоч і не лежить на боці, але так само обертається у зворотний бік

 

Уран отримує в 370 разів менше тепла від Сонця, чим Земля і у відмінності від інших планет-гігантів випромінює тепло не більше, ніж отримує від Сонця, отже і швидше за все, він  холодний усередині. Крім того, виявляється, що Уран не має твердого ядра, і речовина більш менш одноманітно поширена за всім обсягом планети.

 

Уран, як багато планет має магнітосферу. Вона незвичайна тим, що вісь симетрії її нахилена майже на 60 градусів  до осі обертання (в Землі цей кут складає 12 градусів) .Вероятно, магнітне поле довкола планети  генерується  рухами в порівняно поверхневих областях Урану, а не в його ядрі. Джерело поля - невідомий; гіпотетичний електропровідний океан  води і аміаку не підтверджений дослідженнями. Як на Землі, так і на інших планетах, джерелом магнітного поля вважають течії в розпрямлених породах, розташованих недалеко від  ядра. Інтенсивність поля на поверхні Урану у загальних рисах порівнянна із Земною, хоча воно і сильніше змінюється в різних точках поверхні із-за великого зсуву осі симетрії поля від центру Урану

 

Уран має 17 відомих супутників (з них 5 великих.). Всі вони мають майже кругові орбіти в площині екватора Уран. Імена всіх супутників Урану були позаимствованы у героїв Шекспіра.

 

Попередній аналіз показує, що п'яти великих супутників - сукупність крижаних глиб. Великі супутники Урану на 50 відсотків складаються з водяного льоду, на 20 відсотків - з вуглецевих і азотних з'єднань, на 30 відсотків - з різних з'єднань кремнію - силікатів. Їх поверхні, майже монотонно темно-сірі, носять сліди геологічної історії.

 

Міранда . Зображення "Вояждера" показали деякі ділянки поверхні супутника з дозволом в кілометр або менш. На цих знімках можна розглянути, що поверхневі шари складаються з величезних розламаних каньйонів завглибшки до 20 кілометрів, терасних шарів і суміші старих і молодих ділянок. Молоді ділянки, можливо, виникли при неповному розшаруванні супутника, процесом, в якому легші породи в деяких місцях спливали на поверхню.  Крім того, Міранда може бути результатом об'єднання матеріалу розірваного раніше приливними силами супутника. Невеликий розмір Міранди і низька температура ( -187 Цельсія) і, в той же час, інтенсивність і різноманітність тектонічної діяльності на цьому супутнику здивували учених. Ймовірно, що додатковим джерелом енергії для такої активності послужили ті ж приливні сили з боку Урану, прагнучі весь час деформувати супутник.

 

Арієль має яскраву і, можливо, геологічно наймолодшу поверхню в супутниковій системі Урану. Вона, в основному, позбавлена кратерів, більших, ніж 50 кілометрів в діаметрі. Це вказує на те, що наявні в околоурановом просторі дрібні метеори згладжують, при падінні на поверхню, крупні рельєфні утворення

 

Поверхня Умбріель древня і темна, вочевидь, вона була схильна мало чим геологічним процесам. Темні тони поверхні Умбріель можуть бути наслідком покриття пилом і невеликими уламками що колись знаходилися в околицях орбіти цього супутника.

 

Тітанія виділяється величезними системами тріщин і каньйонами, що вказує на деякий період активної геологічної діяльності у минулому цього супутника. Ці деталі можуть бути результатом тектонічних переміщень кори.

Оберон, самий зовнішній з п'яти великих супутників, також має стару, покриту кратерами поверхню, з неяскравими слідами внутрішньої діяльності.

 

 

Банк Интернет-портфолио учителей
Рейтинг астрономических ресурсов от ASTROLAB.ru

Сонце сьогодні

гороскоп
Flag Counter