МАРС -  ЧЕТВЕРТА ПЛАНЕТА СОНЯЧНОЇ СИТЕМИ

 

Марс, який ще називають "червоною планетою" за специфічний колір на зоряному небі, вдвічі менший за Землю. Поверхня Марса завдяки значній розрідженості його атмосфери є доступною для досліджень із Землі. У телескоп видно оранжеву кулю з білими полярними шапками і темними прямими лініями, які тривалий час ототожнювали з каналами, виритими живими істотами.

Космічні апарати зробили сотні знімків марсіанської поверхні з близької відстані, провели дослідження складу атмосфери і ґрунту. Виявилося, що таємничі канали — зневоднені русла рік, а це означає, що десятки мільйонів років тому назад густішою була атмосфера планети, йшли дощі, текли ріки. Але гравітаційне поле Марса не змогло утримати атмосферу, вона розсіялася у світовому просторі, а вода перетворилась у багаторічну мерзлоту. На Марсі виявлено найбільш грандіозну гору в Сонячній системі — вулкан Нікс Олімпік. Його висота близько 27 км, а "підошва" становить 600 км у діаметрі. В центрі розташоване заглиблення діаметром 64 км, на дні якого видно структури, що нагадують застиглу лаву.

Навколо Марса існує дуже слабке магнітне поле. Планета оточена розрідженою атмосферою, що за густиною поступається земній у 100 разів. Складається вона на 95 % з вуглекислого газу, решта — кисень (0,1—0,4 %), азот (2—3 %), аргон (1—2 % ), а також водяні пари, озон і оксиди вуглецю. Небо над Марсом червонувато-оранжевого кольору. Пояснюється це наявністю в атмосфері пилових частинок, що розсіюють сонячне випромінювання в червоній області спектра. Температура повітря навіть на екваторі рідко піднімається до 0°С, а вночі знижується до суворого морозу (-70; -100 °С). Особливо холодно на полюсах — до-130 °С.

Навколо Марса обертаються два невеликі супутники — Деймос (16 км) і Фобос (27 км). Кожен з них має вигляд безформеної картоплеподібної глиби, покритої невеликими кратерами і борознами.

 

ЦІКАВІ ПИТАННЯ ТА ВІДПОВІДІ ПРО МАРС

 

Поглянувши на нічне небо, дуже легко знайти Марс. Це єдина планета, яка світиться червоним світлом, тому вона різко відрізняється від сусідніх білих мерехтливих зірок. Планети світяться немигаючим світлом. Фотознімки, передані ракетою «Вікінг», що побувала на Марсі в 1976 році, показали, що марсіанський пейзаж дуже нагадує пустельний пейзаж штату Арізона. Грунт покритий скелями. Серед рухомих піщаних дюн розкидані валуни. Плоскі гори дивляться в ніжно рожеве небо. Навіть у літній ранок калюжки води замерзли, а червоні скелі вибілені застиглої двоокисом вуглецю.

 

Марс червоний, тому що в його грунті багато окису заліза.

 

Цей мінерал відображає червоні промені, тому і пофарбований у такі кольори. Іншими словами, грунт Марса містить дуже багато іржі. Так що якщо ви хочете на власні очі подивитися, якого кольору Марс, то помилуйтеся на стару іржаву чавунну сковороду. Вітер жене частинки марсіанського грунту по поверхні планети, покриваючи сірі вулканічні скелі товстим шаром іржі. «Запорошені дияволи» — скажено крутяться торнадо — взметают грунтову пил в атмосферу. Лють марсіанських бурь найчастіше перевершує всі мислимі межі, огортаючи всю планету не проникним червоним хмарою. Навіть в спокійну погоду деяку кількість пилу зважено в атмосфері Марса, небо забарвлене в червонуватий колір.

 

Червона планета в чому відрізняється від Землі. По — перше, вона набагато менше, приблизно в два рази. Із — за цього сила тяжіння на Марсі становить близько однієї третини земної гравітації. Це означає, що 100 — кілограмовий землянин на Марсі буде важити 38 кілограмів.

 

Якщо ви хочете своїми очима подивитися, якого кольору Марс, то помилуйтеся на стару іржаву чавунну сковорідку.

 

 

 

Марсіанська атмосфера дуже розріджена. Щільність марсіанського повітря становить один відсоток щільності земної атмосфери. Наш повітря складається в основному з азоту і кисню. Марсіанський ж містить в основному вуглекислий газ (цим газом газують солодкі напої). На Марсі, як і на Землі, бувають часи року. Взимку нічна температура знижується до мінус 140 градусів Цельсія. Літня ж денна температура досягає плюс 17 градусів Цельсія. У холодні ранкові години взимку в атмосфері утворюється густий щільний туман з застиглих частинок вуглекислого газу.

 

На Землі є Великий Каньйон. На Марсі — долина Маринер. («Марінер» — американський космічний корабель, який скоїв м'яку посадку на Марсі.) Долина Марінера — це смуга каньйонів довжиною майже 5000 кілометрів. Якщо такий каньйон вирити поперек Сполучених Штатів Америки, то він простягнеться від Тихого океану до Атлантичного.

 

У Марса дві маленькі місяця — Фобос і Деймос. Вони названі на честь двох коней, запряжених у колісницю грецького бога війни Марса. Імена означають «страх» і «жах». Ці почуття люди відчувають при наближенні війни.

 

 

 

Глибина марсіанських каньйонів від п'яти до шести кілометрів. На Землі є гора Еверест, на Марсі — гора Олімп. Спрямувалися в марсіанське небо ця грандіозна вершина більш ніж в три рази вище Евересту. Величезне підніжжя Олімпу за площею перевищує штат Міссурі. Як би Марс не відрізнявся від Землі, все ж це найближча до нас за природними умовами планета Сонячної системи.

 

На фотографіях видно сухі русла річок, що перетинають марсіанську поверхню. Вчені думають, що раніше по них текли звичайні водні річки, як на Землі. Рідка вода зникла з поверхні Марса близько 2 мільярдів років тому. Частина води просочує марсіанський грунт у вигляді вічної мерзлоти, а велика частина у вигляді льоду покриває полярні області червоної планети (головним чином північний полюс, «полярна шапка» південного полюса в основному складається із замерзлої двоокису вуглецю).

 

З якої причини вода зникла з поверхні Марса?

 

Вчені вважають, що вся справа в малій силі гравітації Марса. Із-за неї Марс втратив майже всю свою первісну атмосферу. У міру розрідження атмосфери, її тиск знижувався і, нарешті, впало настільки, що вже не могло утримати рідку воду на поверхні планети. Велика частина води просто випарувалася в космічний простір.

 

Вода на Марсі просочує грунт, утворюючи вічну мерзлоту. Вона ж формує «полярні» шапки Марса.

 

 

 

Вчені вважають, що давня більш щільна марсіанська атмосфера, можливо, містила більше кисню. Доказ тому наявність в грунті Марса оксидів заліза, тобто іржі. Залізо ржавіє, коли воно реагує з киснем. Так як Марс забарвлений в червоний колір, то по — видимому, склад його атмосфери раніше був іншим. Можливо, це був повітря, яким можна було дихати.

 

СУПУТНИКИ МАРСА ФОБОС ТА ДЕЙМОС

Супутники Марса були відкриті в 1877г. під час великого протистояння американським астрономом Асафом Холом. Їх назвали Фобос (у перекладі з грецького Страх) і Деймос (Жах), оскільки в античних міфах бог війни завжди супроводився своїми дітьми страхом і жахом.Супутники дуже маленькі по розмірах і мають неправильну форму. Фобос (у перекладі з грецького Страх) і Деймос (Жах) - два маленькі супутники Марса були відкриті американським астрономом Холом під час великого протистояння 1877г. Розміри Фобоса 28х20х18 км., а Деймоса 16х12х10 км. КА "Марінер 7" випадково сфотографував Фобос на тлі Марса в 1969г., а КА "Марінер 9" передав безліч знімків обох супутників, на яких видно, що поверхні супутників нерівні, рясно покриті кратерами. Декілька близьких підльотів до супутників зробили КА "Вікінг" і "Фобос 2". На самих кращих фотографіях Фобоса видно деталі рельєфу розміром в 5 метрів.

 

Орбіти супутників - круги: Фобос звертається довкола Марса на відстані від центру планети 9400 км. з періодом 7 годин 39 мин. Деймос знаходиться на відстані  23500 км., а період його звернення складає 30 годин 18 мин. Період обертання довкола осі кожного з супутників збігається з періодом звернення довкола Марса. Великі осі супутників завжди направлені до центру планети. Фобос сходить на заході і заходить на сході по 3 рази за марсіанську добу. Середня щільність Фобоса - менше 2 г/см3, а прискорення вільного падіння складає 0,5 см/с2. Людина важила б на Фобосе декілька десятків грам, тому з Фобоса, підстрибнувши, легко відлетіти в космос. Найкрупніший кратер на Фобосе має діаметр 8 км., порівнянний з найменшим поперечником супутника. На Деймосе найбільша западина має діаметр 2 км.

 

Невеликими кратерами поверхні супутників усіяні приблизно також як і Місяць. При загальній схожості, великій кількості дрібно роздробленого матеріалу, що покриває поверхні супутників Фобос виглядає більш "обідраним", а Деймос має більш згладжену, засипану пилом поверхню. На Фобосе виявлені загадкові борозни, що пересікають майже весь супутник. Борозни мають ширину 100-200 м і тягнуться на десятки кілометрів. Глибина їх від 20 до 90 метрів. Є декілька гіпотез, що пояснюють походження цих борозен, але доки немає досить переконливого пояснення, як втім, і пояснення походження самих супутників. Швидше за все це захоплені астероїди.

 

У 1945 р. американський астроном Б. Шарплесс виявив вікове прискорення в русі Фобоса по орбіті. Це означало, що Фобос, строго кажучи, рухається по дуже пологій спіралі, поступово наближаючись до поверхні Марса. Якщо так продовжуватиметься і далі, то через 15 млн. літ-термін з точки космогонії зору вельми невеликої (1/300 віку Марса) -Фобос впаде на Марс.

 

Проте лише через 14 років на це звернули увагу. На той час з'явилися небесні тіла, що рухалися таким самим чином. Це були штучні супутники Землі. Гальмування в земній атмосфері заставляло їх знижуватися, а наближення до центру Землі викликало прискорення їх руху. У 1959 р. радянський астрофізик  І. С. Шкловський підрахував, що дія атмосферного тертя на Фобос може викликати спостережуваний ефект лише в тому випадку, якщо Фобос порожнистий. Друга гіпотеза, що пояснює прискорення Фобоса приливною взаємодією була висунута геофізиком Н.Н. Парійським.

Наявність вікового прискорення Фобоса не раз оспорювалася із-за низької точності перших спостережень, і остаточна відповідь на це питання дасть лише час. Проте цікаво, що в Деймоса жодного вікового прискорення виявлено не було.

ФОБОС І ДЕЙМОС У МІФОЛОГІЇ

Згідно старогрецької міфології, бог війни Арес (Марс) мав двох синів, які усюди супроводжували його. Одного з синів звали Фобос (Страх), а іншого - Деймос (Жах). Разом зі своїм батьком обидва сини завжди брали участь у війнах і битвах.    Згідно з іншим варіантом міфу, Фобос і Деймос - імена коней, запряжених у бойову колісницю бога війни Ареса. Ці коні мчали з безумною швидкістю, так що іскри сипалися з-під їх копит, а колісниця летіла з громом і тріском по полю битви. У ній стояв жорстокий з богів Арес, що насолоджувався таким, що проливається у нього на очах кров'ю.

Банк Интернет-портфолио учителей
Рейтинг астрономических ресурсов от ASTROLAB.ru

Сонце сьогодні

гороскоп
Flag Counter